
Risikofylt lek i barnehagen
Hvorfor oppsøker barn risiko og hvorfor er det viktig at de får mulighet til det? Med utgangspunkt i både erfaring og forskning handler dette kurset om hvordan barn engasjerer seg i lek med spenning og fare.
På kurset lærer du:
- Hvordan spenning, nøling, frykt og mestring har betydning for barns helhetlige utvikling.
- Hvordan barnehagen kan støtte leken, ved både å gi tilstrekkelige utfordringer og samtidig ivareta sikkerhet.
- En praktisk metode for refleksjon og vurdering, både i personalgruppa og med foreldre, av barns behov for langsiktig utvikling versus behovet for å unngå skade.
Kursholder:
Rasmus Kleppe er barnehagelærer med ti års erfaring som pedagogisk leder, med master i pedagogikk og doktorgrad på 1-3 åringers risikofylte lek. Han forsker nå på ulike sider ved barnehagekvalitet og barns trivsel og utvikling; arbeider i Barnehagestiftelsen Kanvas og underviser ved OsloMet.